Hakkımda

Prof. Dr. Birsen UÇAR 1979 yılında İstanbul Üsküdar Lisesinden (dönem birincisi olarak), 1985 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden (Pekiyi derece ile) mezun oldu. 1985-1988 yılları arasında Manisa Devlet Hastanesi ve Manisa Morris Şinasi Çocuk Hastanesi’nde zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra 1993’te Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık eğitimini tamamladı.
1994 yılında Öğretim Görevlisi olarak göreve başladığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1995 yılında Yrd. Doçent, 1999’da Doçent, 2005 yılında Profesör ünvanını aldı. Çocuk Kardiyolojisi Uzmanlık eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Dr. Birsen UÇAR “invazif/girişimsel kardiyoloji” ve “kardiyolojik yoğun bakım” alanlarında çalışmalar yapmak üzere 2004 yılında İngiltere/Londra’daki “Imperial College Royal Brompton Hospital Division of Paediatric Cardiology” de ve 2005 yılında “Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı” nda misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü.
2002-2005 arasında Fakülte Kurulu, 2004-2005 arasında ise Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. Halen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Birsen UÇAR, Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanlığını yürütmekte olup üniversitede tıp öğrencisi, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve çocuk kardiyolojisi uzmanı yetişmesine katkıda bulunmaktadır.
Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp-Damar Cerrahisi Derneği, Türkiye Milli Pediatri Derneği ve Türk Pediatri Kurumu Üyesi, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Milli Komitesi Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı olan Prof. Dr. Birsen UÇAR evli ve 2 çocuk annesi olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.
Dr. Birsen UÇAR’ın uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış 80’den fazla makalesi, ulusal kitaplarda bölüm yazarlığı, uluslararası ve ulusal kongrelerde sunulmuş 100’e yakın bildirisi mevcuttur.